Follow Us @fransaligelin

4.03.2013

Muslumanin Diyeti kitabi ve benim diyetle mucadelem

Merhabalar,

Geçen sene 11 kg vererek guzel bir diyet yapmsitim fakat  o kilomu koruyamadigim için tekrar kilo aldim. 70 kg dan 59 a dusmustum simdi ise 62 kg oldum. Canim diyet yapmak istemiyor ama bahar mevsimi geldi ve yaza kadar tekrar zayiflamak istiyorum. Yine bir kaç diyet kitabi aldimDukan rejimi, Karatay diyeti vs. Simdilerde ise Muslumanin diyeti diye bir kitap gordum onu satin aldim. Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem'in sunneti ve tavsiyeleri hadisi seriflerle ve Kuran-i Kerim'de ki Rabbimin Ayetleri ile anlatilan ornekler verilen guzel bir kitap.Kitaba biraz goz gezdirdim ilk aligimda, simdi ise okumaya basladim ve onemli gordugum yerleri  çiziyorum. Cizdigim kisimlari aslinda buraya yazip paylasmak istiyorum, detayli anlatimi içinde kitabi almanizi tavsiye ederim. Sadehayat.com'da kitabin guzel bir tanitimi var buraya aktariyorum.

Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer, hileli ve şaibeli gıdalar konusunda Türk kamuoyunun en çok güvendiği ve fikirlerine en çok başvurduğu isimlerden biri. Özer, yeni kitabı Müslüman’ın Diyeti’nde haz eksenli tüketim biçiminin ve kirletilmiş gıdaların, şişmanlık, obezite ve diğer hastalıklarla olan ilişkisini ele alıyor. İnsanları şişmanlıktan ve mutsuzluktan kurtarmak için ‘temiz ve sağlıklı’ bir beslenme modeli inşa ediyor. Nefsinizi, az ve öz yemeye ikna etmenin yolunu gösteriyor. Kur’an’da önerilen ve Hz. Peygamber’in de bilfiil hayatında uyguladığı ‘doğru beslenme ilkeleri’ni açıklıyor. ‘İslam’ın mutfağı’nı ve ‘Hz. Peygamber’in yeme-içme prensiplerini daha önce benzeri yapılmamış bir bütünlükle derliyor.
Kemal Özer’e göre, kitaptan sadece Müslümanlar değil herkes faydalanabilir: “İslam, sadece kendine inanan Müslümanların değil, tüm insanların ve gezegende yaşayan tüm canlıların sağlığıyla ilgilenir. Ben de Müslüman’ın Diyeti’ni herkese yazdım. Şifa arayanlara, iyileşmek isteyenlere, az yemeyi başaramayanlara, hazcı tüketimden sıkılanlara, hayatında ‘temiz’ bir sayfa açmak isteyen herkese…”
Kemal Özer, “Soframız nasıl olmalı?” sorusunu, “Sofranız, evinize misafir olan Hz Peygamber’in de yiyebileceği bir sofra olmalı!” şeklinde yanıtlıyor. Bu kısa yanıt bile, yıllardır reklâmların ve diğer yanıltıcı bilgilerin etkisiyle ‘şüpheli’ gıdaları mutfağının baş tacı edenlere ciddi bir uyarı niteliğinde.
Aslında tüm kitap ‘bir’ uyarı! Özer, halkın çok merak ettiği soruları yanıtlarken, kötüye karşı uyarıyor, iyiyi ve doğruyu öğütlüyor: Beslenme ve kısırlık arasında ilişki var mı, kısırlıktan kurtulmak için nasıl beslenmek gerekir? Batı tıbbının da kabul ettiği orucun, insan vücudundaki iyileştirici etkisi ne? Şişmanlamamak/zayıflamak için atılacak ilk üç adım hangisi? Çocuklarının da geleceğini düşünen ‘akıllı’ bir ailenin mutfağında neler olmalı, neler olmamalı? Yemekleri hangi sırayla yemeli? Gıdaları canlandırmak/öldürmemek için ne yapmalı?
Kitapta ayrıca Ramazan için de özel bir bölüm var. “Sahur ve iftarda hangi yiyecekleri, hangi sırayla, hangi miktarda ve ne kadar arayla yemeli?” sorusuna net yanıt veriliyor bu bölümde. Ramazan’da arınıp huzur bulmak, kilo almamak hatta biraz kilo vermek isteyenler mutlaka okumalı.

Kitaptan bir kaç bolum...


Yazarin sitesi http://www.kemalozer.com/musluman-in-diyeti-204h.html burayi inceleyebilirsiniz.2 yorum:

  1. motivasyonsuzluk bende de var. bir türlü diyete konsantre olamıyorum:( EKD listeleri ile 6 kilo verdim ama diğerleri daha çok verdiği için moral bozukluğu oldu bende:( ne yapsam bilemedim

    YanıtlaSil
  2. İlgin bir kitapmış..Gerçekten Peygamerimizin beslenme şeklini uygulasak hiç kilo derdimiz kalmayacak..
    Verisin canım kilolarını havalar düzeliyor bol bol yürürsün verirsin inşallah :)

    YanıtlaSil