Follow Us @fransaligelin

11.02.2012

Gamze anne için...

Deli Annemden aynen kopyaliyorum :( okuyunca içim parçalandi çok agladim :( Rabbim acil sifalar versin ve onu 3 yasindaki bebegine ve onu çok seven esine bagislasin insaallah. Amin

Şimdi bir anneyi okuyoruz, günlerdir. Facebook’ta, Twitter’da ve Nurturia’da bilhassa. Seninle yaşayalım blogunun sahibesi: Gamze Anne. 3 yaşındaki Atakan’ın güzel annesi. Lösemi Hastası. Acilen ilik nakline ihtiyacı var. Doktorlar uygun ilik bulunmazsa 3 aylık gibi bir ömür biçiyorlar kendisine.
Şu an Gamze için yapılacakların başında DUA geliyor. Olmazları olduran Rabbim dilerse herşey mümkün. Allah rızası için Gamze’ye ve benzer durumda olan bilip bilmediğimiz cümle insanlara dua edelim. Bugün Perşembeyi Cumaya bağlayan gece, yani duaların pek makbul olduğu zamanlardan biri. Ellerimizi açalım ve şifa dileyelim herkes için. Ben duaların gücüne yürekten inananlardanım. Dua vesilesiyle dünyanın döngüsünün dahi değiştirilebileceğine inananlardanım. İmkansız diye birşey yok, ümit ve inanç var. Ümitle ve inançla istemek, gerekeni yapmak ve sabırla beklemek var.
Gerekeni yapmaya gelince; Gamze için ve hatta bu vesileyle ilik bankalarınnda tutulmak üzere gereken hastalar için, ilik verebiliriz. Gamze için henüz bu aşamaya gelinmedi. Zira önce hastanede odaya yatması bekleniyor ki -ben şu hastanede yatan şu hastaya verilmek üzere- deyip işlem yapabilelim. Gamze’nin kan grubu: A RH+. Prosedür şu şekilde işliyormuş: kan testi yapılıyormuş önce. Eğer verebilirliğinize dair bir aksilik yoksa, (sanırım hamileler veremiyor, Hepatit vs geçirmiş olanlar da.) ilik örneği alınıyormuş. Bu da son derece basit bir işlemmiş. Aşı olmak gibi okudum bir yerde. Uygunsanız ilik veriyorsunuz, çok az bir miktarda. Uygun ilik bulmak epey güçmüş bu yüzden ne kadar yayarsak bu bilgileri o kadar iyi. Tabii dediğim gibi önce Gamze’nin durumunun kesinleşmesi var. Nerede yatacağına dair. Şimdilik sadece İzmir’de hastanenin acilinde yattığına dair bilgi aldım Aylin Annem‘den. Oradan odaya alınması ilk duamız. Ardından diğer aşamalar kolayca hallolsun inşallah ve Gamze Anne Atakan’ına, Atakan’da annesine kavuşsun. Ve bu durumda olan niceleri de.

Bu vesileyle şu bilgileri de vereyim: Ülkemizde yalnızca iki merkezde kemik iliği bağışı gerçekleştirilebiliyor:
1- İstanbul Üniv. Çapa Tıp Fakültesi – Kemik İliği Bankası – 0(212) 534 75 00
2- Ankara Üniv. Tıp Fakültesi – Kemik İliği Bankası – 0(312) 310 33 33


Gamze’ye Yardım Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dün Gamze için ilik nakli gerektiğini paylaşmıştık. Dün gece twitterda trend topic olduktan sonra bilgi karmaşası doğdu. Facebook’ta da aynı şeye rastlandı. Şimdi yanlış anlaşılmaları düzeltmek için son bilgileri bir kez daha tekrar edelim.
-İlik nakli acil önem taşıyor. stanbul Ankara İzmir ve Kayseri’deki ilik nakli merkezlerine giderek kan vermeniz çok önemli. Kan vererek ilik donörü olacak ve Gamze gibi pek çok hastaya umut olacaksınız :)
-Maddi yardım sözkonusu değildir. SGK desteği var. Artı olarak Gamze hanımın çalıştığı kurum, eşi Emrah beyin bağlı olduğu kurum ve aileler tedavi masraflarını üstlenmişler.İleride olağanüstü bir durum olursa maddi yardımı gündeme getiremenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz.. ANCAK KESİNLİKLE MADDİ YARDIM İHTİYACI SÖZKONUSU DEĞİLDİR.
-Aileye ait telefonların meşgul edilmemesi ayrıca önemle rica olunur.
-İlik donörü olmak isteyenler için iletişim bilgileri
Ankara’dan ilik donörü olmak isteyenler: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Akrabalık Dışı Kemik İliği ve Kordon Kanı Bankası Tel:(312) 508 24 44.
İstanbul’dan ilik donörü isteyenler: Çapa Tıp Fakültesi İlik ve Doku Nakli Merkezi (Hafta sonu ilik verilemiyor, hafta içi 16.00′a dek randevusuz da gidilebiliyor)
İzmir’den ilik donörü olmak isteyenler: Ege Üniversitesi Kan Merkezi irtibat no: 390 40 29 Randevu alarak gidiliyor.
Kimler donör olabilir?
18-50 yaşında sağlığı müsait olan herkes kemik iliği bankasına gidip başvuru formu doldurabilir. Bir tüp kan verenler bulaşıcı hastalık testinden geçiriliyor. Hastalık taşımıyorsa bankaya kaydediliyor.
Gönüllü vericinin kayıtları bilgisayara işleniyor, hastalarla uyum sağlarsa daha ileri tetkik yapılmak için çağrılıyor. Uygunsa genel anestezi altında kemik iliği alınıyor. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılıyor. Operasyon ve dikiş gerektirmiyor ve hiç acımıyor. Kemik iliği vericisi ertesi gün işine dönüyor.
Kimler kök hücre bağışlayamaz? Kimlerin kök hücre vericisi olması uygun değildir?
18 yaşından genç veya 55 yaşından yaşlı olanlar, ağırlıkları 50 kg den daha düşük veya beden ölçüsü endeksi 40’ın üzerinde olan aşırı kilolu kişiler
Belirli hastalığı bulunan ve kan bankasında kan bağışı reddedilmiş kişiler
Kalp ve kan dolaşım sistemi rahatsızlıkları
Örneğin koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, tedavi gerektiren kalp ritmi bozuklukları, düzensiz yüksek tansiyon gibi
Solunum yolları rahatsızlıkları
Örneğin ağır kronik astım (düzenli ilaç tedavisi gerektiren), kronik bronşit, akciğer veremi, akciğer embolisi gibi
Kan, kan pıhtılaşma sistemi veya kan damarları rahatsızlıkları
Örneğin oto-immün anemi, A tipi hemofili, derin venlerde tromboz gibi
Ruhsal rahatsızlıklar, santral sinir sistemi rahatsızlıkları
Örneğin tedavi gerektiren depresyonlar, psikoz, şizofreni, epilepsi, multipl skleroz gibi
Oto-immün sistem rahatsızları
Örneğin romatoid artrit (romatizma), kolajenozlar, Crohn hastalığı, ülseröz kolit, troid gibi
Salgı bezleri rahatsızlığı
Örneğin Diabetes mellitus gibi
Kötü huylu sayılan (kanser hastalığı) rahatsızlıklar
Enfeksiyona neden olan rahatsızlıklar
Örneğin Hepatit B veya C (iyileşmiş dahi olsa), kronik borelyoz, HIV-enfeksiyonu
ve diğerleri.
Kendisine yabancı organ veya doku nakli yapılmış olan kişiler
Örneğin; böbrek, kalp, cilt, kornea tabakası, beyin zarı, baldır siniri gibi
Bağımlılığı bulunan kişiler
Örneğin; alkol, uyuşturucu madde ve ilaç bağımlılığı gibi
ve Gamze’ye yapılacaklar için adres: http://gamzeakbas.blogspot.com/

5 yorum:

 1. Allah sifa versin cok kotu bir durum.icim parçalandı..

  YanıtlaSil
 2. Rabbim acil sifalar versin, cok uzucu ama elden dua etmekten baska hicbirsey gelmiyor malesef, rabbim herseyi goren ve bilen suphesiz o en guzelini verir hayirlisi olsun hep birlikte ettigimiz dualarla sifa bulur insallah ..

  Benim bu konuyla ilgili post yapmaya yuregim el vermedi yutkunlandim:'( senin blogunun kosesinde ki ' seninleyiz' yazan resmi alip yapistirdim bloguma birsey demeyecegini bildigim icin sormadan direk koydum ama icim rahat etmedi yinede soylemek istedim rizan olmazsa cikaririm tamamm, hayirli aksamlar canim benim opuyorum seni

  YanıtlaSil
 3. duyarliligin için Allah razi olsun canim. REsmi tabiki alabilirsin bende Deli Annemden almistim. Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 4. RABBİM Gamze anneye ve tüm hastalarımıza şifalar versin.Keşke elimizden bir şey gelse de yapsak.Anca sayfalarımız da paylaşıyoruz.Ben de facebook,tan paylaşıyorum.Sayfamda yazmaya başladım ama sonunu getiremedim,Böyle durumlar da insan ne diyeceğini bilemiyor.Okan bayülgenin programın da tel.bağlantısını izledim.Çok zor çok zorr:(
  İnşallah bir mucize olacağına inanıyorum,mutluluk haberlerini de paylaşırız.
  Sevgilerimle canım...

  YanıtlaSil
 5. cumartesi günü umre yolcusuyum ALLAH kısmet ederse hakkınızı helal edin sevgiler canım

  YanıtlaSil